Naše články

slunecni bryleCo je  UV záření?

Ultrafialové paprsky jsou ty paprsky, které se nalézají ve světelném spektru těsně za fialovým viditelným světlem. UV záření se dělí na tři složky - UVA, UVB a UVC. UVA  prochází snadno sklem. Odborníci se přou, zda má toto záření na oko negativní vliv nebo ne. Nejnebezpečnější je UVB záření, kvůli kterému musíme nosit sluneční brýle nebo používat krém proti slunci. Toto záření neprochází sklem. Záření UVC je pohlcováno atmosférou, takže se na zemi vůbec nedostane. UV záření prochází i mraky a není tedy důležité, jestli je slunečné počasí nebo zamračeno.

UV záření oči poškozuje a může způsobit například fotokeratitidu (známou též jako sněžná slepota) nebo poškození sítnice. Prevencí, před problémy způsobenými UV zářením, je nošení slunečních brýlí. 

Co jsou polarizační sluneční brýle?

Denní světlo se prostorem šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Pokud se odrazí od lesklé nekovové plochy (sklo, vodní hladina…), stane se světlem polarizovaným, tedy světlem jehož vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách: horizontální a vertikální. Vertikálně polarizované světlo je pro naše oči velmi užitečné. Umožňuje nám vidět kontrastně a barevně, zatímco horizontálně polarizované vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. Právě k potlačení tohoto negativního působení horizontální polarizace slouží polarizační filtr.

Brýle s polarizačním filtrem propouštějí pouze pozitivní vertikální vlnění, vidění přes ně je pohodlné, kontrastní a bez nepříjemného oslnění. V kombinaci s kvalitním UV filtrem a různými odstíny zbarvení polarizovaných čoček zajištují očím bezpečnou ochranu proti slunečnímu záření, vysokou úroveň ostrosti vidění, citelnou úlevu od únavy očí a vynikající vnímání barev.

Komfort a výhody, které nám polarizační sluneční brýle přinášejí, oceníte v každodenním životě, při sportu, v autě, na rybách i při relaxaci.

Zlobí vás, že za slunečných dní nemůžete přes svůj odraz dohlédnout na obsah výlohy vašeho oblíbeného obchodu? Při čtení na pláži hledáte správnou polohu časopisu, který vám do očí hází nepříjemné odlesky? Mhouříte oči kvůli záři odrážející se na silnici po dešti, když jedete autem? Právě tyto potíže polarizační brýle odstraní.

Výčet dalších praktických využití polarizačních brýlí by mohl pokračovat ještě dlouho, raději si je však vyzkoušejte na vlastní oči. V naší oční optice IN Optik v Jemnici nabízíme velký výběr polarizačních slunečních brýlí. Velmi oblíbenou značkou pro rybáře, řidiče a aktivní lidi jsou brýle značky POLAROID, ADIDAS, OAKLEY, JAGUAR, DAVIDOFF a další. Horkou novinkou je oblíbený model slunečních brýlí Adidas a266 evil eye L 6080 nově s polarizačními čočkami nebo model Adidas a126 evil eye PRO 6107, který má navíc potítko a k polarizačním čočkám má navíc ještě na výměnu druhý pár čoček rozjasňujících světle oranžových LST Bright.

Bc. Iva Cechová
optik, optometrista

Články

Brýle versus kontaktní čočky

Vyzveme-li na souboj příznivce dioptrických brýlí a příznivce kontaktních čoček.

Čtecí brýle - "hotovky" - Ano či ne?

Každý z nás jednoho dne pocítí, že pro něj není čtení tak samozřejmou a pohodlnou činností jako dříve.

Návod na použití brýlí

Jak správně používat brýle a na co si dát pozor.

Co je PRESBYOPIE?

Presbyopii nazýváme českým názvem VETCHOZRAKOST.

Chraňte oči před UV zářením

Kvalitní sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem, ale potřebnou pomůckou chránící oči před UV zářením.

Proč je důležité nosit sluneční brýle?

Ultrafialové paprsky jsou ty paprsky, které se nalézají ve světelném spektru těsně za fialovým viditelným světlem.
Image

Kontakt

Husova 96
675 31 Jemnice
inoptik@inoptik.cz
607 090 612
568 423 713