Naše články
Co je PRESBYOPIE?

Presbyopii nazýváme českým názvem VETCHOZRAKOST. Jedná se o přirozený proces vidění týkající se každého z nás přibližně po čtyřicátém roce. Příčinou je stárnutí oční čočky, čímž se snižuje schopnost akomodace. Snížená schopnost akomodace způsobuje neostré vidění do blízka.

Abychom viděli ostře do blízka, potřebujeme čočku v oku pružnou, schopnou zvýšit svojí optickou mohutnost. Během života se ale v čočce ukládají bílkoviny, které pomalu znehybňují čočku. To vede k zhoršování vidění na blízko. Ztráta pružnosti čočky se nahrazuje brýlemi nebo kontaktními čočkami.

Nejsou vaše paže dost dlouhé na to , abyste mohli číst noviny nebo se vám vaše děti smějí, když navlékáte nit do jehly? Vyhledáváte pro čtení stále více světla? Jestliže ano, potýkáte se s prvními příznaky presbopie.

Pokud vidíte stále dobře na dálku a máte příznaky presbyopie, pak jsou pro vás vhodné brýle na čtení. Pokud ale již nosíte brýle na dálku, nechcete mít další brýle, které musíte stále střídat, nejlepším řešením jsou tzv. MULTIFOKÁLNÍ BRÝLOVÉ ČOČKY popřípadě multifokální kontaktní čočky.

Multifokální čočky vám umožní ostré vidění na všechny vzdálenosti v jednich brýlích. Přes „multifokály“, jak se jim lidově říká, uvidíte do dálky, na střední vzdálenost i do blízka, a to bez viditelných přechodů mezi jednotlivými zornými úhly. Pohled pomalu klouže z jedné zorné vzdálenosti do druhé, bez zbytečné námahy očí. Vidíte na noviny, na počítač  i na televizi. Tyto brýlové čočky s plynule proměnitelnou dioptrií jsou navrženy a plně přizpůsobeny potřebám všedního dne, tak aby bylo možné ve většině případů brýle ráno nasadit a večer sundat. Multifokální čočky jsou pohodlné a plně respektují vaše zvyklosti. Snadno a rychle si na ně zvyknete.

Pokud často střídáte pobyt v kanceláři s pobytem venku jistě oceníte multifokální čočky se samozabarvující úpravou na ochranu proti slunečním paprskům.

Bc. Iva Cechová
optik, optometrista

Články

Brýle versus kontaktní čočky

Vyzveme-li na souboj příznivce dioptrických brýlí a příznivce kontaktních čoček.

Čtecí brýle - "hotovky" - Ano či ne?

Každý z nás jednoho dne pocítí, že pro něj není čtení tak samozřejmou a pohodlnou činností jako dříve.

Návod na použití brýlí

Jak správně používat brýle a na co si dát pozor.

Co je PRESBYOPIE?

Presbyopii nazýváme českým názvem VETCHOZRAKOST.

Chraňte oči před UV zářením

Kvalitní sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem, ale potřebnou pomůckou chránící oči před UV zářením.

Proč je důležité nosit sluneční brýle?

Ultrafialové paprsky jsou ty paprsky, které se nalézají ve světelném spektru těsně za fialovým viditelným světlem.
Image

Kontakt

Husova 96
675 31 Jemnice
inoptik@inoptik.cz
607 090 612
568 423 713