Naše články

Kvalitní sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem, ale potřebnou pomůckou chránící oči před UV zářením.

S tím, jak se ztenčuje ozonová vrstva, k nám proniká stále víc ultrafialového záření. Ochrana očí je proto naprosto nezbytná. Tmavé brýle však nestačí. Ty pouze způsobují, že zornička oka se roztáhne a propustí víc UV záření. UV filtr by tedy měl být u slunečních brýlí samozřejmostí.

Jak brýle vybrat?

Sluneční brýle by měly splňovat několik kritérií. Kromě UV filtru musejí být kvalitní skla kvalitně zpracována, skrze která se vám bude dobře koukat, a budou dostatečně tmavá, aby zabránila oslnění. Na druhou stranu nesmí být příliš tmavá a přetěžovat oči. Vybírejte podle toho, kde a při jaké příležitosti je budete používat.  

Brýle se dělí do několika kategorií. Podle zabarvení skel rozlišujeme světlejší (kategorie 0 a 1), které jsou vhodné do města, tmavší (kategorie 2 a 3) třeba při výletech k vodě a do otevřené krajiny a tmavé brýle (kategorie 4) jsou vhodné například na hory.

Jste li řidič nebo sportovec, budou se vám hodit polarizované sluneční brýle bránící oslnění. Pokud trávíte hodně času ve městě, pořiďte si brýle s barevnými skly a s polo zrcadlovou vrstvou.

Připlaťte si za kvalitu.

Skla slunečních brýlí se vyrábějí několika způsoby. Méně kvalitní lisované brýlové čočky jsou lacinější, zkreslují a zvyšují tím námahu očí a při koukání neposkytují zdaleka takový komfort. Ovšem brýlové čočky broušené a leštěné jsou pohodlnější a nezkreslují, stejnou technologií jsou vyráběny i dioptrické brýlové čočky. Naprostou specialitou jsou brýlová skla obsahující melanin, přes který se velmi dobře kouká, a navíc zabraňují vzniku vrásek kolem očí, což ocení zvláště ženy.

Jak UV škodí očím?

UV záření je složkou slunečního záření, jež je pro nás neviditelné. Očím ale škodí. Nejohroženější jsou spojivky, rohovka a nitrooční čočka. U nedostatečně chráněných očí může způsobit poruchy vidění, šedý zákal a urychlit rozvoj okulární degenerace.

Oči před UV zářením chraňte v každém věku, zejména u dětí do 10 let, kdy nitrooční čočka není zcela vyvinuta a tudíš není plně chráněna.

Řešením jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Levné brýle ze supermarketu nestačí!

Anna Burdová
Mediaplanet.com

Články

Brýle versus kontaktní čočky

Vyzveme-li na souboj příznivce dioptrických brýlí a příznivce kontaktních čoček.

Čtecí brýle - "hotovky" - Ano či ne?

Každý z nás jednoho dne pocítí, že pro něj není čtení tak samozřejmou a pohodlnou činností jako dříve.

Návod na použití brýlí

Jak správně používat brýle a na co si dát pozor.

Co je PRESBYOPIE?

Presbyopii nazýváme českým názvem VETCHOZRAKOST.

Chraňte oči před UV zářením

Kvalitní sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem, ale potřebnou pomůckou chránící oči před UV zářením.

Proč je důležité nosit sluneční brýle?

Ultrafialové paprsky jsou ty paprsky, které se nalézají ve světelném spektru těsně za fialovým viditelným světlem.
Image

Kontakt

Husova 96
675 31 Jemnice
inoptik@inoptik.cz
607 090 612
568 423 713