Brýle

Existuje velké množství brýlových čoček. Velké množství materiálů, úprav nanášených na čočky, barev, apod. Na trhu máme mnoho výrobců brýlových čoček a tak i brýlové čočky různých kvalit.

Značková versus neznačková brýlová čočka?

Hlavním rozdílem je pohodlí ve vidění. Značkové čočky mají lepší zobrazovací vlastnosti. Individuální značkové čočky zohledňují vaše individuální parametry obličeje a parametry vaší obruby, tím zajistí nejpohodlnější vidění, bez deformací obrazu v periferii.

V naší optice nabízíme zejména brýlové čočky firmy Rodenstock. Jedná se o německou firmu s dlouholetou tradicí (více jak 130 let). Nejlepší zárukou těchto čoček jsou spokojení zákazníci. Dále nabízíme brýlové čočky Zeiss, Nikon, Essilor, Čivice, Hoya, Shamir.

Minerální brýlové čočky

Minerál (sklo, nebo minerální korekční brýlové čočky) je materiál používaný v oční optice od samého počátku oboru (cca 12 století). Tyto brýlové čočky jsou v součastné době již technicky překonané a jsou doporučovány hlavně pro specifické užití.

+ Výhody
velmi dobrá mechanická odolnost proti poškrábání. Z těchto důvodů se minerální čočky doporučují do pracovních brýlí pro obráběče kovů nebo svářeče.

- Nevýhody
jsou extrémně těžké, mají téměř nulový UV filtr a jsou pro běžné případy korekce již skoro nepoužívané.
NAPROSTO NEDOPORUČUJEME U DĚTSKÝCH KOREKCÍ z důvodu rozbití a následného poranění!

Plastové brýlové čočky

Jedná se o brýlové čočky, které jsou označovány též jako organické. Vznikají smísením určitých sloučenin při dané teplotě a tlaku. Tak vznikne průhledná hmota, která se vlévá do forem, po vychladnutí dále obrábí frézováním a leštěním do požadovaného tvaru. Vznikne brýlová čočka se stejnými optickými vlastnostmi jako minerální, ale s nesrovnatelně nižší hmotností (rozdíl v hmotnosti 30-50%).

+ Výhody
perfektní mechanická odolnost proti rozbití (až 6x odolnější proti rozbití než minerální čočky), díky možným povrchovým úpravám jsou velmi odolné proti mechanickému poškození. Tyto čočky se dají barvit do široké škály barev a odstínů. Plastové čočky mají vlastní velice vysoký UV filtr. Plastové čočky se doporučují jako standardní čočky pro každodenní korekce. Pro své mechanické vlastnosti jsou tyto materiály nutné pro tzv. vázané a vrtané brýle. Je možno je zabarvit do jakéhokoli odstínu barvy.

- Nevýhody
bez povrchových úprav jsou plastové čočky méně odolné proti mechanickému poškrábání než minerální čočky. Po nanesení povrchových vrstev se tento rozdíl minimalizuje téměř na nulu (v závislosti podle druhu použité povrchové úpravy. Platí - čím lepší povrchová vrstva, tím vyšší odolnost proti poškrábání).

Vysokoindexové čočky (ztenčené čočky)
Jedná se o čočky, do kterých je při výrobě přidán materiál s opticky vyšším indexem lomu. Díky tomu je výsledná čočka tenčí, lehčí než brýlová čočka o stejné dioptrické hodnotě ze základního materiálu.

Polykarbonátové čočky
Polykarbonát je materiál budoucnosti, který je používaný v letectví a kosmickém programu. S vývojem technologie se snížila cena a rozšířilo používání v dalších oborech. Kromě optiky nachází uplatnění především v automobilovém průmyslu, kde se polykarbonát používá pro čiré kryty světel. A výsledek - pevnější, lehčí, odolnější a hezčí vzhled - a to ať už u auta nebo Vašich brýlí.
Materiál vzniká polymerizací určitých látek. Vznikne granulovitý materiál, který se po zahřátí vstřikuje pod tlakem do forem a dále se obrábí leštěním. Vznikne brýlová čočka se stejnými optickými vlastnostmi jako minerální, nebo plastová, ale s nesrovnatelně nižší hmotností (rozdíl v hmotnosti až 30% oproti plastu a 60% oproti sklu) a odolností proti rozbití ( 4× proti plastu a 24× proti sklu). Polykarbonátové čočky mají 100% UV filtr.

Samozabarvovací čočky - na slunci tmavé za tmy světlé
Samozabarvovací brýlové čočky se velmi rychle přizpůsobují světelným podmínkám a propouští tak do Vašeho oka ideální množství světla, aby Vám zajistily perfektní vidění bez oslnění. Za jasného dne se brýlové čočky zabarví tak, že Vám plně nahradí sluneční brýle. V místnosti nebo v noci jsou brýlové čočky téměř čiré, zůstává pouze jemný kosmetický filtr, který okem téměř nepostřehnete. Samozabarvovací čočky jsou vhodné i pro řízení v noci.
Samozabarvovací brýlové čočky se vyrábí ve třech základních barevných provedeních a to v klasické šedé, jemné hnědé a moderní zelené. Novinkou na trhu jsou samozabarvovací čočky Contrast, které jsou určené pro aktivně žijící uživatele, vyrábí se v odstínu oranžovo-hnědém a zeleném.

Jednoohniskové brýlové čočky
Jako jednoohniskové brýlové čočky označujeme takové brýlové čočky, které mají jen jeden korekční (dioptrický) účinek. V podstatě je taková brýlová čočka zhotovena tak, že umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, přičemž zaostřování na různé vzdálenosti zajišťuje lidské oko. Pouze u brýlí na čtení je korekční účinek optimalizován na určitou vzdálenost - zpravidla 40 cm. Ostré vidění na větší vzdálenost není s takovými brýlemi proto možné.

Individuální jednoohniskové brýlové čočky

Firma Rodenstock jako první přišla na trh s individuální jednoohniskovou brýlovou čočkou, která přináší zejména u vyšších dioptrických hodnot naprosto jedinečné zobrazovací vlastnosti, nejlepší možný estetický vzhled a tím velmi pohodlné vidění.
Tyto brýlové čočky jsou individuálně přizpůsobeny konkrétnímu uživateli, kde při výrobě brýlové čočky se berou v úvahu individuální pareametry obličeje uživatele a parametry jeho vybrané brýlové obruby.

Progresivní (multifokální) brýlové čočky
U progresivních čoček se plynule mění dioptrická hodnota bez viditelného přechodu, tím zajišťují pohodlné vidění na všechny vzdálenosti.
Dnešní doba klade stále vyšší nároky na vidění, je tedy potřeba volit takové brýlové čočky, které nám usnadní naší práci a současně nám vyhovují i při využívání ve volném čase. Progresivní brýlové čočky zaručují ostré vidění na všechny vzdálenosti od blízka až po dálku.

Proč zvolit právě multifokální čočky?
Nosíte brýle na dálku i nablízko? Vadí vám, že s brýlemi nablízko nevidíte dál než 0,5m? Nevidíte s brýlemi nablízko na počítač? Hledáte stále, kam jste si odložili brýle, které zrovna potřebujete? Líbilo by se vám mít jen jedny brýle, které byste nemuseli sundávat a viděli byste s nimi na všechny vzdálenosti?
Pak právě pro vás jsou vhodné multifokální (progresivní) čočky.

Antireflexní vrstva
Každá plocha brýlové čočky odráží dopadající světlo, dochází tak k rušivému efektu - vzniká zrcadlení. Antireflexní vrstva tyto rušivé odlesky odstraňuje. Díky tomu zvyšuje ostrost vidění a kontrast, zvyšuje bezpečnost v silničním provozu, snižuje únavu očí. Další výhodou je estetická stránka, neboť díky antireflexivní vrstvě je Vám vidět do očí i přes nasazené brýle.

Tvrzená vrstva
Tvrzení brýlových čoček se provádí proto, aby měly brýlové čočky vyšší odolnost vůči oděru, poškrábání a byly celkově odolnější. Na značkové čočky se dnes používá super tvrzení, čočky pak mají odolnost proti poškrábání téměř stejnou jako čočky skleněné.

Hydrofobní úprava a antistatická vrstva
Díky těmto vrstvám jsou odpuzovány prachové částice, voda nebo otisky prstů. Čočky s hydrofobní a antistatickou vrstvou se mnohem lépe čistí a rychleji se odmlžují při přechodu ze zimy do tepla.

První historická zmínka o korekci brýlovými čočkami se objevuje ve starých spisech z dob vlády císaře Nera, který si podle legend přikládal při sledování gladiátorských zápasů před oko broušený smaragd. Podle zabarvení a optických vlastností však odborná veřejnost soudí, že se spíše jednalo o ochranu zraku před světlem, než o opravdovou korekci. První reálné zmínky o brýlových čočkách pocházejí ze dvou pramenů s poměrně stejným časovým určením Španělsko a Čína (přibližně 14 století). Brýle tehdy využívala pouze hrstka mnichů a bohatců jako pomocné lupy při zhoršení zraku věkem. Postupně čtení a psaní přestávalo být výsadou mnichů a bohatých. Píše se přibližně konec 17. století - tehdy se již začínají objevovat i první zmínky o korekci na dálku.

Jako materiál se tehdy využívala průmyslově vyráběná sklovina, s jednoduchou technologií výroby. První větší zlom v optice vyvolal objev sira Benjamina Franklina, který jako první spojil brýle na dálku a brýle na blízko do jedné obruby (píše se 19 století). Zajímavé je, že ho to prý napadlo, když se přepravoval po městě kočárem a řešil dilema, zda studovat z knih, či pozorovat kolemjdoucí dívky.

Aby mohl oboje zároveň, vzal kulaté brýlové obruby, jedna skla na dálku a jedna nablízko. Tato skla rozpůlil a slepil je k sobě tak, že díl na dálku zůstal v obou očnicích nahoře a díl na blízko v obou očnicích dole. Toto byl první krok k dalšímu rozvoji oční optiky.

Teprve století dvacáté přineslo absolutní rozvoj oční optiky. Začaly se objevovat pojmy jako vysokoindexová skla, plastová „skla" (plastové brýlové čočky), zabarvovací skla, polykarbonátové brýlové čočky a multifokální brýlové čočky.
Nejprve byly vynalezeny brýle pro korekce různých refrakčních vad. Postupně se zdokonalovaly materiály, tvary a celkový vzhled brýlí, aby byly pro uživatele co nejpohodlnější.

Lidé ale začali přemýšlet nad tím, jestli by nebylo možné čočky, podobné jako mají v brýlích, aplikovat přímo do oka. Tyto myšlenky se potvrdily jako správné. Nejprve přicházely nesmělé pokusy, ale postupem času se technologie výroby, znalosti materiálů, optiky, fyziky a anatomie dostaly na tak vysokou úroveň, že se kontaktní čočky staly běžnou součástí našeho života. Kontaktní čočky používají lidé, kteří potřebují upravit svůj patologický stav oka, sportovci, ti kteří jsou zvyklí používat klasické brýle a v kontaktních čočkách vidí alternativní řešení, ale i ti, kteří nechtějí nosit brýle vůbec a používají jen kontaktní čočky.

Moderní a stále více vyžadovanou metodou korekce refrakčních vad se stala refrakční chirurgie.

I když někteří lidé celý život korekční pomůcku nepotřebovali, po čtyřicátém roce, při nedostatku akomodačního výkonu, se pro všechny stává nutností. Vlivem stárnutí oko i mozek podléhají anatomickým a fyziologickým změnám a ty ovlivňují kvalitu vidění. Dochází ke snížení kontrastní citlivosti, citlivosti na světlo, barevného, prostorového a hloubkového vnímání i ke snížení zrakové ostrosti a to díky úbytku akomodační schopnosti.

Při práci do blízka bez potřebné korekce mohou nastat nepříjemné astenopické potíže - únava, bolest hlavy, očí, krční páteře, nevolnost, zvýšené překrvení spojivky a víček. S vývojem techniky a narůstajícím životním tempem se nároky na zrak zvyšují - u některých je dobré vidění jak na dálku tak na blízko předpokladem úspěchu v zaměstnání. No a právě vhodně zvolená korekční pomůcka může vše velice usnadnit. Nepodceňujte začínající potíže se zrakem a přijďte včas na vyšetření.
Image

Kontakt

Husova 96
675 31 Jemnice
inoptik@inoptik.cz
607 090 612
568 423 713