29. 05. 2017

Co je  UV záření?

 

            Ultrafialové paprsky jsou ty paprsky, které se nalézají ve světelném spektru těsně za fialovým viditelným světlem. UV záření se dělí na tři složky - UVA, UVB a UVC. UVA  prochází snadno sklem. Odborníci se přou, zda má toto záření na oko negativní vliv nebo ne. Nejnebezpečnější je UVB záření, kvůli kterému musíme nosit sluneční brýle nebo používat krém proti slunci. Toto záření neprochází sklem. Záření UVC je pohlcováno atmosférou, takže se na zemi vůbec nedostane. UV záření prochází i mraky a není tedy důležité, jestli je slunečné počasí nebo zamračeno.

 

              UV záření oči poškozuje a může způsobit například fotokeratitidu (známou též jako sněžná slepota) nebo poškození sítnice. Prevencí, před problémy způsobenými UV zářením, je nošení slunečních brýlí.

 

Co jsou polarizační sluneční brýle?

 

              Denní světlo se prostorem šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Pokud se odrazí od lesklé nekovové plochy (sklo, vodní hladina…), stane se světlem polarizovaným, tedy světlem jehož vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách: horizontální a vertikální. Vertikálně polarizované světlo je pro naše oči velmi užitečné. Umožňuje nám vidět kontrastně a barevně, zatímco horizontálně polarizované vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. Právě k potlačení tohoto negativního působení horizontální polarizace slouží polarizační filtr.

             

              Brýle s polarizačním filtrem propouštějí pouze pozitivní vertikální vlnění, vidění přes ně je pohodlné, kontrastní a bez nepříjemného oslnění. V kombinaci s kvalitním UV filtrem a různými odstíny zbarvení polarizovaných čoček zajištují očím bezpečnou ochranu proti slunečnímu záření, vysokou úroveň ostrosti vidění, citelnou úlevu od únavy očí a vynikající vnímání barev.

 

              Komfort a výhody, které nám polarizační sluneční brýle přinášejí, oceníte v každodenním životě, při sportu, v autě, na rybách i při relaxaci.

 

              Nemůžete za slunečných dní přes svůj odraz dohlédnout na obsah výlohy vašeho oblíbeného obchodu? Při čtení na pláži hledáte správnou polohu časopisu, který vám do očí hází nepříjemné odlesky? Mhouříte oči kvůli záři odrážející se na silnici po dešti, když jedete autem? Právě tyto potíže polarizační brýle odstraní.

 

               Výčet dalších praktických využití polarizačních brýlí by mohl pokračovat ještě dlouho, přijďte je vyzkoušet k nám do optiky a přesvědčte se sami.

 

 (Bc. Iva Cechová – IN OPTIK  Jemnice)