13. 01. 2015

Kdo zvítězí v souboji brýle versus kontaktní čočky

Vyzveme-li na souboj příznivce dioptrických brýlí a příznivce kontaktních čoček, pomyslný souboj odpůrců a příznivců bude jistě zajímavý, otázka je, zda vyrovnaný. Každý z protivníků má své silné stránky a své slabiny.

Podívejme se na výhody nošení dioptrických brýlí. Brýle jsou v současnosti považovány za velmi elegantní doplněk, dokonce moderní trend. Na výběr máte z mnoha druhů obrouček, různých tvarů a barev. Dioptrické brýle jsou nepostradatelným ochráncem očí před nepříznivým počasím a okolním klimatem, brýle vás dokážou ochránit před slunečním zářením, mrazem, větrem, poletujícími prachovými částicemi a dalšími nečistotami. Každý, kdo nosí brýle, nemá potřebu si sahat do čí. Nošení brýlí tak snižuje potenciální možnost podráždění, zanesení nákazy či infekce do očí. Současně brýle oproti kontaktním čočkám nezhoršují příznaky suchých a citlivých očí. Důležitá je také finanční stránka. Brýle a jejich nákup vyjde zákazníka levněji než nákup kontaktních čoček, výměna brýlí oproti čočkám není tak častá. Pokud se vám brýle nerozbijí nebo neztratí, mohou vám vydržet několik let.

Přemýšlíte-li nad koupí kontaktních čoček, jejich výhody spočívají v pohodlném nošení, především při sportu či fyzicky náročné činnosti, při které by vám brýle mohly překážet. Kontaktní čočky přesně kopírují zakřivení oka, čímž mají lepší pokrytí zorného pole bez deformace obrazu, jako by se vám stalo u brýlí a jejich obrouček. Používání čoček není ovlivněno klimatickými podmínkami a jejich změnami, oproti brýlím se vám čočky například nezamlží. Z estetického hlediska mají čočky výhodu v tom, že nejsou vidět, nemusíte tedy řešit, zda vám ladí s oblečením, či nikoliv. Zároveň si můžete vybrat jinou barvu svých očí tím, že si vyberete čočky s patřičným zabarvením.       

Proto, když budete řešit dilema, brýle, nebo čočky, záleží hlavně na vás. Měli byste se rozhodnout nejen podle svých finančních možností, ale určitě byste měli zohlednit typ vaší vady zraku v závislosti na povolání, jež vykonáváte, a činnosti, kdy budete optiku používat: sportování, cestování, namáhavá fyzická aktivita. Většina odborníků upřednostňuje brýle vzhledem k možným rizikům vzniku infekcí, které mohou nastat při nošení kontaktních čoček.